Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
معرفی یک ابزار مجانی و در عین حال قدرتمند جهت مدیریت نمودن Windows Server 2008 or 2008 R2 Server Core از طریق محیط گرافیکی!
x
تبلیغات

 

همانطور که می دانید Server Core نسخه‌ایی از Windows Server 2008 و یا Windows Server 2008 R2 می باشد که به منظور مدیریت آن و همچنین سرویس های نصب شده بر روی آن (البته به صورت مستقیم از روی سرور) می بایست از محیط کامندی سیستم عامل استفاده کرد.

 

البته مدیریت مستقیم Server Core با استفاده از محیط کامندی آن، یکی از روش های مدیریت سرویس های نصب شده بر روی آن می باشد. به عبارت دیگر بعد از پیکربندی مقدماتی Server Core، می توان از کامپیوترهای دیگر موجود در شبکه نیز جهت مدیریت آن استفاد کرد. به عنوان مثال فرض کنید که بر روی Server Core سرویس DHCP Server را نصب نموده‌اید. مطمئنا یکی از روش های مدیریت این سرویس استفاده از محیط کامندی Server Core می باشد. اما روش های ساده‌تر دیگری نیز وجود دارند. به عنوان مثال شما می توانید کنسول سرویس DHCP را بر روی یک کلاینت نصب نموده و لذا به صورت از راه دور اقدام به مدیریت سرویس DHCP Server موجود بر روی Server Core نمایید. اما استفاده از این روش بدون انجام تنظیمات مقدماتی Server Core امکان پذیر نمی باشد. از جمله این تنظیمات می توان به تغییر نام سرور و همچنین اختصاص آدرس IP و دیگر تنظیمات مرتبط با پروتکل TCP/IP بر روی کارت(های) شبکه موجود بر روی Server Core اشاره کرد. همچنین می بایست ابتدا سرویس DHCP Server را نیز در Server Core و به صورت کامندی نصب نمایید.

 

نکته: به منظور نصب کنسول سرویس DHCP Server بر روی یک کلاینت می توانید به مقاله‌ایی که در اینجا قرار داده‌ام، مراجعه نمایید.

 

شاید فکر کنید که تنها راه مدیریت مستقیم Server Core، استفاده از محیط کامندی آن می باشد. باید عرض کنم که مایکروسافت به منظور سهولت در مدیریت مستقیم Server Core ابزاری به نام SCONFIG در اختیار کاربران قرار داده است. این ابزار که در حقیقت مجموعه‌ایی از اسکیریپت های گوناگون می باشد، می تواند به شما در مدیریت مستقیم Server Core کمک زیادی نماید. البته باید عرض کنم که هر کاری از این ابزار برنیامده و لذا شامل محدودیت هایی هم می باشد. روش استفاده از این ابزار در مقاله ایی مجزا به صورت کامل آمده است. جهت مطالعه‌ی این مقاله به قسمت مقالات مرتبط در انتهای این مقاله مرجعه نمایید.

 

نکته: ابزار SCONFIG در Windows Server 2008 R2 Server Core معرفی شده است.

 

خوشبختانه ابزاری وجود دارد که می تواند بسیاری از محدودیت های ابزار SCONFIG را پوشش دهد. این ابزار Virtual Core Configurator نام داشته و به صورت مجانی در اختیار کاربران قرار گرفته است. جهت دریافت این نرم افزار اینجا را کلیک کنید.

 

در شکل زیر می توانید یک نمای کلی از این ابزار را مشاهده نمایید: