Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
معرفی ابزار dcgpofix.exe – ابزاری جهت بازگرداندن تنظیمات انجام گرفته در Group Policy به حالت پیش فرض
x
تبلیغات

 

همانطور که می دانید به همراه نصب سرویس Active Directory، دو GPO نیز به صورت خودکار ایجاد و سپس اعمال می گردند. این GPOها عبارتند از:

 

  • Default Domain Policy
  • Default Domain Controller Policy

 

این دو GPO آنقدر مهم هستند که مایکروسافت جز در موارد خاص، پیشنهاد می نماید که تغییری در آنها اعمال نگردد. متاسفانه در پروژه های متعددی با مواردی مواجه شده ام که مدیر شبکه سازمان مربوطه با انجام تغییرات متعدد در این دو GPO و عدم ثبت این تغییرات، باعث بروز مشکلاتی در شبکه شده بود. در این حالت چگونه می توان مشکل بوجود آمده را برطرف نمود و یا به عبارت دیگر چگونه می توان تنظیمات موجود در این دو GPO را به حالت پیش فرض بازگرداند؟

 

خوشبختانه شرکت مایکروسافت برای این مشکل نیز چاره‌ای اندیشیده است. این کار را می توان با ابزار dcgpofix.exe به انجام رسانید.

 

نکته: با استفاده از این ابزار می توان به یکباره دو GPOی مذکور را به حالت پیش فرض بازگرداند و یا آنکه عملیات بازگرداندن به حالت پیش فرض را بر روی یکی از آنها به انجام رسانید.

 

استفاده از این ابزار بسیار ساده است. در ادامه به سناریوهای مختلف جهت استفاده از این ابزار خواهم پرداخت:

 

سناریوی اول: فرض کنید که می خواهید تنظیمات موجود در Default Domain Controller Policy را به حالت پیش فرض بازگردانید. در این حالت کافیست طبق تصویر زیر اقدام نمایید:

 

 

سناریوی دوم: فرض کنید که می خواهید تنظیمات موجود در Default Domain Policy را به حالت پیش فرض بازگردانید. در این حالت کافیست طبق تصویر زیر اقدام نمایید:

 

 

سناریوی سوم: فرض کنید که می خواهید تنظیمات موجود در دو پالیسی Default Domain Policy و Default Domain Controller Policy را همزمان به حالت پیش فرض بازگردانید. در این حالت کافیس طبق شکل زیر اقدام کنید:

 

 

نکته: اگر چنانچه دو GPO مذکور به صورت اتفاقی حذف گردند، با اجرای دستورات فوق (بسته به حذف کدامین GPO) می توانید آنها را بر اساس تنظیمات پیش فرض، ریکاوری نمایید.