x
تبلیغات

 

در زیر ساخت عملیات پشتیبان گیری از اطلاعات موجود در سیستم عامل های مرتبط با شرکت مایکروسافت، ممکن است عبارت VSS Provider را شنیده باشید. این جزء از اجزای عملیات پشتیبان گیری مبتنی بر سرویس Volume Shadow Copy و یا VSS، مدیریت و ایجاد Shadow Copy ها را بر عهده دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص VSS و اجزا تشکیل دهنده آن، اینجا را کلیک کنید.

 

سیستم عامل های مایکروسافتی به صورت پیش فرض با VSS Providerی با نام System Provider ارائه می گردد و ممکن است نصب بعضی از نرم افزارها و یا agentهای مرتبط با آنها، منجر به ایجاد Providerهای دیگر گردد. به عنوان مثال، با نصب agent مرتبط نرم افزار System Center Data Protection Manager، چندین Provider بر روی سیستم مورد نظر، ایجاد می گردند.

 

نکته: به منظور مشاهده VSS Providerهای موجود بر روی یک سیستم، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

vssadmin list providers

 

به مثال زیر نگاه کنید:

 

1-How to remove unused vss providers

 

در اغلب موارد، حذف نرم افزار ایجاد کنند Provider مورد نظر، منجر به حذف Provider ایجاد شده از سوی نرم افزار می گردد. اما ممکن است شرایطی رخ دهد که این مهم صورت نگرفته و لذا سیستم را دچار مشکل نماید. از جمله مشکلات مرتبط با این رخداد، اختلال در عملیات پشتیبان گیری از اطلاعات حیاتی موجود در سیستم مورد نظر می باشد. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که در صورت وقوع چنین رخدادی، چگونه می توان Providerهای موجود و بلا استفاده را به صورت دستی حذف نمود؟ در ادامه به چگونگی انجام این عملیات اشاره شده است:

 

2-How to remove unused vss providers

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، در مسیر نمایش داده شده، تمامی Providerهای موجود بر روی سیستم، به نمایش گذاشته شده اند. در این مرحله می بایست Providerی که می خواهید آن را حذف کنید انتخاب نموده و سپس طبق تصاویر زیر عمل کنید:

 

3-How to remove unused vss providers

 

4-How to remove unused vss providers

 

بعد از انجام عملیات فوق و حذف Providerهای غیر ضروری، حال اگر چنانچه این بار اقدام به اجرای دستور vssadmin list providers نمایید، Providerهای حذف شده به نمایش گذاشته نخواهند شد. به شکل زیر نگاه کنید:

 

5-How to remove unused vss providers

 

به منظور اعمال تنظیمات صورت گرفته، می بایست رایانه مورد نظر را ری استارت کنید.