x
تبلیغات

Hyper-V / SCVMM

 

توانایی در گرفتن Checkpoint، قبل از انجام فعالیت هایی تاثیر گذار در ماشین های مجازی را می توان یکی از اصول Disaster Recovery در نظر گرفت. اما هر قابلیتی علاوه بر محاسن، ممکن است دارای معایبی نیز باشد.

 

هنگامی که از عبارت Checkpoint در زیر ساخت مجازی سازی، حرفی به میان می آید؛ منظور گوینده آن است که بتوان وضعیت فعلی ماشین مجازی مورد نظر را به صورت آفلاین در اختیار داشت. بدین ترتیب، هنگامی که بعد از انجام عملیات گرفتن Checkpoint، هر فعالیتی را بر روی ماشین مجازی به انجام برسانید، براحتی با اعمال Checkpoint گرفته شده می توان شرایط را به حالت اولیه باز گرداند.

 

یکی از قابلیت های جدید ارائه شده در Hyper-V موجود در Windows Server 2012 R2، امکان کپی نمودن فایل یا فولدر میان سرور میزبان و ماشین مجازی می باشد.

 

فرض کنید که می خواهید سیستم عامل یک ماشین مجازی را از طریق شبکه نصب کنید. در این حالت، با فرض اینکه ماشین مجازی مورد نظر در بستر Hyper-V ایجاد شده باشد، آیا می توان از تمامی کارت های شبکه مورد پشتیبانی Hyper-V برای این منظور استفاده کرد؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

همانطور که می دانید، هارد دیسک های مجازی فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با سیستم عامل درون یک ماشین مجازی هستند که فضای ذخیره سازی فیزیکی را شبیه سازی می نمایند.