x
تبلیغات

Group Policy

AGPM از یک ساختار کلاینت سروری برخوردار می باشد. سمت سروری این ابزار (AGPM Server) می تواند بر روی یک دامین کنترلر و یا Member Server (هر سروری که دامین کنترلر نبوده، ولی در یک دامین عضویت داشته باشد، به عنوان یک Member Server شناخته می شود) نصب شده و با استفاه از آن می توان آرشیو مربوط به محل ذخیره سازی GPOهای مورد نظر را ایجاد و مدیریت نمود. لازم به ذکر است که محل قرار گرفتن آرشیو می تواند سرور دیگری غیر از سروری باشد که AGPM Server بر روی آن نصب شده است. همچنین نسخه کلاینتی مربوط به AGPM و یا AGPM Client می تواند بر روی یک دامین کنترلر، یا Member Server و یا حتی کلاینتی با سیستم عامل Windows 7 نصب و راه اندازی گردیده (از این مطلب می توان این نتیجه را گرفت که AGPM Client را بر روی Windows Server 2008 R2 و Windows 7، نصب و راه اندازی نمود) و لذا می توان با استفاده از آن اقدام به مدیریت AGPM نمود. از آنجایی که AGPM (همانطور که در قسمت اول از این سری مقالات بدان اشاره شد) ابزاری جز ادغام شدن در GPMC در اختیار قرار نمی دهد، لذا سیستم عامل مربوط به سیستم مورد نظر می بایست شرایط خاصی را دارا باشد. این شرایط عبارتند از:

مدیریت Group Policy در شبکه های بزرگ می تواند به امری چالش برانگیر تبدیل شود. در این میان، نرم افزار Advanced Group Policy Management و یا به اختصار AGPM می تواند مدیریت Group Policy را در این گونه شبکه ها وارد مرحله جدیدی نموده و لذا امکانات بسیار کارآمدی را در این خصوص در اختیار مدیران شبکه قرار دهد. نکته قابل توجه در این خصوص آنست که این نرم افزار به صورت مجانی در اختیار کاربران قرار نگرفته و به منظور استفاده از آن می بایست از روش هایی همچون خرید لایسنس و یا خرید عضویت Technet Plus اشاره نمود.

Windows Logo

چند روز پیش یکی از کاربران محترم سایت سوالی مبنی بر چگونگی غیر فعال نمودن توانایی کاربران جهت دسترسی به تنظیمات مرتبط با کانکشن های شبکه، سوالی را در فروم سایت مطرح نمود (جهت مشاهده این پست، اینجا را کلیک کنید). به دلیل وجود نکاتی در این خصوص، اقدام به نوشتن مقاله پیش رو گرفتم.

Windows Logo

یکی از روش های بسیار کارآمد در خصوص عیب یابی عدم اعمال درست Group Policy در Windows XP، مشاهده و تحلیل محتویات فایل Userenv.log می باشد. با استفاده از محتویات این فایل، بارها توانسته ام مشکلات متعددی را در خصوص Group Policy در پروژه های گوناگون برطرف کنم. این فایل در مسیر C:\Windows\Debug\UserMode بوده و تنها کسانی که در گروه مدیران سیستم هستند، می توانند محتویات آن را مشاهده کنند. در شکل زیر می توانید محتویات این فایل را مشاهده کنید:

Windows Logo

همانطور که می دانید، GPMC می تواند به صورت بسیار محدود ایجاد و یا حذف OUها را بر عهده بگیرد. چند روز پیش در یکی از پروژه ها، هنگامی که خواستم یک OU را از طریق کنسول GPMC حذف نمایم، با پیغام Access is denied مواجه شدم. این در حالی بود که به سیستم مورد نظر با اکانتی در گروه Domain Admins لاگین نموده بود. به شکل زیر نگاه کنید:

معرفی نرم افزارهای کاربردی

Netwrix Event Log Manager

Netwrix Event Log Manager

با استفاده از این نرم افزار، می‌توانید رخدادهای به ثبت رسیده در Event Viewer سیستم های موجود در شبکه خود را به صورت متمرکز، بر روی سیستمی که این نرم افزار بر روی آن نصب شده است، مشاهده و یا آرشیو نمایید. همچنین این ابزار این امکان را در اختیار شما می گذارد که بتوانید از ثبت یک رخداد خاص، اطلاع حاصل کنید. به عبارت دیگر، می توانید این نرم افزار را به گونه ای پیکربندی کنید که در صورت ثبت یک رخداد خاص در یک سیستم، این موضوع به اطلاع شما برسد.

اطلاعات بیشتر

خبرنامه

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات، آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) خود را در کادر فوق وارد نمایید.