x
تبلیغات

MikroTik

با استفاده از ابزار SNMP Traffic Grapher و یا به اختصار STG می توانید از نحوه فعالیت ترافیکی یک اینترفیس در MikroTik بهره ببرید. اگر چه نرم افزارهای متعددی در خصوص مشاهده ترافیک عبوری از یک اینترفیس وجود دارد، اما نکته قابل توجه در خصوص استفاده از STG آنست که این ابزار مجانی بوده و بار بسیار ناچیزی بر روی رایانه ایی که در آن به اجرا در آمده است، تحمیل می نماید. همچنین ظاهری به مراتب زیباتر در خصوص نمایش ترافیک عبوری از یک اینترفیس، از خود به نمایش می گذارد. در شکل زیر می توانید تصویری از ابزار STG را مشاهده نمایید:

به منظور گرفتن پشتیبان از تنظیمات انجام گرفته شده در MikroTik می توانید از دستور save در زیرمنوی System Backup استفاده نمایید. نتیجه اجرای دستور save فایلی خواهد شد که می توانید آن را از طرق مختلف همانند استفاده از قرارداد ftp از روی MikroTik برداشته و در جای امنی ذخیره سازی نمایید. به مثال زیر توجه کنید.

در این مقاله قصد داریم که با آوردن مثالی ساده به چگونگی پیکربندی مسیریابی ایستا (Static Routing) در Mikrotik بپردازیم. به شکل زیر نگاه کنید:

به طور پیش فرض هنگامی که به MikroTik از طریق محیط کامندی لاگین می نمایید، عبارت زیر ظاهر می گردد:

همانطور که می دانید پروتکل Telnet از پورت 23 به منظور برقراری ارتباط استفاده می نمایید. حال شما می توانید با تغییر این پورت، گامی موثر در بالابردن امنیت دستگاه Mikrotik خود بردارید. بدین منظور طبق مثال زیر عمل نمایید.