x
تبلیغات

MikroTik

با استفاده از ابزار SNMP Traffic Grapher و یا به اختصار STG می توانید از نحوه فعالیت ترافیکی یک اینترفیس در MikroTik بهره ببرید. اگر چه نرم افزارهای متعددی در خصوص مشاهده ترافیک عبوری از یک اینترفیس وجود دارد، اما نکته قابل توجه در خصوص استفاده از STG آنست که این ابزار مجانی بوده و بار بسیار ناچیزی بر روی رایانه ایی که در آن به اجرا در آمده است، تحمیل می نماید. همچنین ظاهری به مراتب زیباتر در خصوص نمایش ترافیک عبوری از یک اینترفیس، از خود به نمایش می گذارد. در شکل زیر می توانید تصویری از ابزار STG را مشاهده نمایید:

به منظور گرفتن پشتیبان از تنظیمات انجام گرفته شده در MikroTik می توانید از دستور save در زیرمنوی System Backup استفاده نمایید. نتیجه اجرای دستور save فایلی خواهد شد که می توانید آن را از طرق مختلف همانند استفاده از قرارداد ftp از روی MikroTik برداشته و در جای امنی ذخیره سازی نمایید. به مثال زیر توجه کنید.

در این مقاله قصد داریم که با آوردن مثالی ساده به چگونگی پیکربندی مسیریابی ایستا (Static Routing) در Mikrotik بپردازیم. به شکل زیر نگاه کنید:

به طور پیش فرض هنگامی که به MikroTik از طریق محیط کامندی لاگین می نمایید، عبارت زیر ظاهر می گردد:

همانطور که می دانید پروتکل Telnet از پورت 23 به منظور برقراری ارتباط استفاده می نمایید. حال شما می توانید با تغییر این پورت، گامی موثر در بالابردن امنیت دستگاه Mikrotik خود بردارید. بدین منظور طبق مثال زیر عمل نمایید.

معرفی نرم افزارهای کاربردی

Netwrix Event Log Manager

Netwrix Event Log Manager

با استفاده از این نرم افزار، می‌توانید رخدادهای به ثبت رسیده در Event Viewer سیستم های موجود در شبکه خود را به صورت متمرکز، بر روی سیستمی که این نرم افزار بر روی آن نصب شده است، مشاهده و یا آرشیو نمایید. همچنین این ابزار این امکان را در اختیار شما می گذارد که بتوانید از ثبت یک رخداد خاص، اطلاع حاصل کنید. به عبارت دیگر، می توانید این نرم افزار را به گونه ای پیکربندی کنید که در صورت ثبت یک رخداد خاص در یک سیستم، این موضوع به اطلاع شما برسد.

اطلاعات بیشتر

خبرنامه

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات، آدرس پست الکترونیکی (ایمیل) خود را در کادر فوق وارد نمایید.