Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
پیاده سازی قابلیت vSphere High Availability – (قسمت اول)
x
تبلیغات

 

vSphere High Availability و یا به اختصار vSphere HA، قابلیتی است که به واسطه آن می توان سرورهای میزبان مبتنی بر ESXi متعلق به یک کلاستر را به گونه ای پیکربندی نمود که در مقابل از دسترس خارج شدن های بدون برنامه ریزی (Unplanned Downtime) طوری رفتار نمایند که ماشین های مجازی مرتبط با آنها، با اندک زمان از دسترس خارج شدن، مجددا در دسترس قرار گیرند.


اگر چه تعریف ارائه شده فوق ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، اما این قابلیت می تواند اقدامات بسیار جالبی در راستای افزایش دسترس پذیری ماشین های مجازی و یا نرم افزارهای نصب شده بر روی آنها، ایفا نماید. به عنوان مثال، با پیکربندی قابلیت vSphere HA می توان کاری کرد که نرم فزار موجود در یک ماشین مجازی، به صورت مدوام مورد پایش قرار گرفته و در صورت عدم پاسخ مثبت از عملکرد نرمال آن، ماشین مجازی مرتبط با آن را ری استارت نمود (در این حالت ممکن است نرم افزار مورد نظر به دلایلی Crash کرده و ری استارت کردن سیستم عامل می تواند شانس در دسترس واقع شدن مجدد آن را افزایش دهد).


نکته: از جمله قابلیت های ارائه شده در vSphere 6.0 آنست که در این نسخه، رخدادهای APD و PDL مورد رصد واقع شده و در صورت بروز آنها، اقدامات مناسبی در خصوص افزایش دسترس پذیری ماشین های مجازی صورت می پذیرد. در قسمت های بعدی، رخدادهای APD و PDL، مورد بحث و بررسی کامل قرار خواهند گرفت.


توجه داشته باشید که اگر چه قابلیت vSphere HA بر روی سرورهای میزبان موجود در یک کلاستر، در راستای دسترس پذیری ماشین های مجازی، پیکربندی می گردند، اما این در حالیست این قابلیت هیچگونه عکس العملی در خصوص Crash نمودن سرورهای میزبان (در صورت بروز چنین مشکلاتی) از خود به نمایش نخواهد گذاشت. به عبارت دیگر، در صورت Crash نمودن یک سرور میزبان، هیچگونه اقدامی از سوی این قابلیت در راستای ری استارت نمودن آن (مانند رویکردی که در خصوص ماشین های مجازی و نرم افزارهای موجود در آنها وجود دارد)، صورت نمی پذیرد.


نکته 1: در vCenter 6.0 شاهد رویکردی انقلابی از سوی شرکت VMware در راستای ارتقاء توان این قابلیت هستیم و بر اساس مستندات ارائه شده، کدهای این قابلیت به صورت کامل از ابتدا نوشته شده اند.


نکته 2: بر اساس مستندات ارائه شده از سوی شرکت VMware، حداقل سطح لایسنس مورد نیاز جهت بهره برداری از قابلیت vSphere HA، نسخه Standard می باشد.


نکته 3: قابلیت vSphere HA بر روی کلاستر فعال می گردد و از این رو، قبل از استفاده از این قابلیت، می بایست اقدام به ایجاد یک کلاستر نمایید. لذا پیکربندی مناسب قابلیت کلاسترینگ نقش کلیدی در عملکرد صحیح قابلت vSphere HA دارد.


در قسمت دوم از این سری مقالات، به بررسی دقیق عملکرد vSphere HA خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید...