Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMarcosinterceptor has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/marcosinterceptor/marcosinterceptor.php on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNiceGoogleAnalytics has a deprecated constructor in /home/nsecir/domains/iransec.ir/public_html/plugins/system/nicegoogleanalytics/nicegoogleanalytics.php on line 26
شروع کار با کانتینر ها (قسمت ششم) – ایجاد اولین کانتینر
x
تبلیغات

 

در قسمت های قبلی با نحوه نصب و راه اندازی داکر در سیستم عامل های مختلف آشنا شدیم، در این قسمت با ایجاد اولین کانتینر کار را با آنها آغاز خواهیم کرد.


قبل از اینکه اولین کانتینر را ایجاد کنیم باید نگاهی به نحوه ایجاد آن بیاندازیم همانطور که در قسمت های قبلی به آن اشاره شد هسته سیستم عامل هاست داکر به صورت اشتراکی بین همه کانتینرها استفاده می شود، یعنی اگر شما بر روی یک هاست ۱۰ کانتینر ایجاد کنید همه آن ها از هسته سیستم عامل هاست استفاده می کند. بنابراین شما نمی توانید یک کانتینر لینوکسی را در ویندوز و برعکس یک کانتینر ویندوزی را در لینوکس اجرا کنید.

 

کانتینر از یک ایمیج ساخته می شود ایمیج ها به صورت فقط خواندنی هستند و هیچ کانتینری نمی تواند یک ایمیج را تغییر دهد حتی اگر ایمیج خودش باشد چون ایمیج ها نیز به صورت اشتراکی استفاده می شوند بر فرض مثال شما اگر بر روی یک هاست، پنج کانتینر MySQL داشته باشید همه آنها از یک ایمیج MySQL به صورت اشتراکی استفاده می کنند. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که داده‌های مربوط به کانتینرها کجا قرار می‌گیرند؟ هر کانتینر برای خودش یک لایه قابل نوشتن دارد که کلیه داده های خود را در آن ذخیره می‌کنند به تصویر توجه کنید.


01 Getting Started with Containers Part 06


همان طور که در تصویر بالا مشخص است هر کانتینر برای خود یک لایه قابل نوشتن دارد که آخرین لایه آن می باشد.

 

حال که با معماری کلی یک کانتینر آشنا شدیم، می خواهیم یک کانتینر به ساده ترین شکل ایجاد کنیم. با استفاده از SSH به هاستی که داکر بر روی آن نصب شده متصل شوید و دستور زیر را اجرا کنید:

 

docker container run hello-world


02 Getting Started with Containers Part 06


با اجرای دستور بالای کانتینر از روی ایمیج hello-world ایجاد می‌شود. برای دسترسی به نام، مشخصات و نحوه اجرای هر کانتینر می توانید به Docker Hub مراجعه کنید. در Docker Hub هزاران ایمیج وجود دارد که شما می توانید از روی آن ها کانتینر ایجاد کنید. این ایمیج ها شامل انواع سیستم عامل ها، اپلیکیشن ها، پورتال ها و… می باشد. برای مثال در دو تصویر زیر شما می توانید ایمیج مربوط به سیستم‌عامل CentOS و MySQL را مشاهده کنید.


03 Getting Started with Containers Part 06


04 Getting Started with Containers Part 06

 

بعد از اجرای کانتینر برای مشاهده وضعیت آن می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

docker container list


05 Getting Started with Containers Part 06


در خروجی دستور بالا فیلدهای زیر قابل مشاهده است:


Container ID: شناسه کانتینر می باشد.
Image: نام ایمیجی می باشد که کانتینر از روی آن ساخته شده است.
Command: دستور اصلی که به هنگام اجرای کانتینر به عنوان اولین پردازش اجرا می شود.
Created: زمان ایجاد کانتینر
Status: وضعیت کانتینر
Port: پورت های مورد استفاده کانتینر
Name: نام کانتینر

برای خاموش کردن (Stop) یک کانتینر می توان از دستور زیر استفاده کرد:

 

docker container stop containerID or name


06 Getting Started with Containers Part 06


برای روشن کردن (Start) یک کانتینر می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

 

docker container start containerID or name


07 Getting Started with Containers Part 06


تا به اینجای کار با فرآیند ایجاد کانتینر و روشن و خاموش کردن آن ها آشنا شدیم. همانطور که در مثال های بالا مشخص است، ما دستورات را در لینوکس اجرا کردیم. حال می‌خواهیم نگاهی به کانتینرهای ویندوزی بیاندازیم. کانتینرهای ویندوزی برخلاف کانتینرهای لینوکسی از دو ایمیج پایه به نام های NenoServer و ServerCore استفاده می‌کنند و همه ایمیج ها از این دو ایمیج پایه استفاده می کنند. برای مثال ما در اینجا می خواهیم یک کانتینر IIS را بر پایه نانو سرور ایجاد کنیم به مثال زیر توجه کنید:


docker container run -d -p 801:80 nanoserver/iis

 

08 Getting Started with Containers Part 06


در دستورات بالا nanoserver/iis نام ایمیج می باشد و در قسمت -p 801:80 عملیات Port Mapping انجام شده است. بعد از اجرای این کانتینر می توانید با آی پی هاست داکر و پورت مشخص شده به آن دسترسی داشته باشید به تصویر زیر توجه کنید:


09 Getting Started with Containers Part 06


در این قسمت با اصول اولیه کار با کانتینرها آشنا شدیم و یک کانتینر ایجاد کردیم در قسمت بعدی با مدیریت کانتینرها و سایر مباحث مربوط به آن ها آشنا خواهیم شد.

 

لینک های مرتبط با این مقاله:

  1. شروع کار با کانتینرها (قسمت اول) – آشنایی با کانتینرها
  2. شروع کار با کانتینرها (قسمت دوم) – آشنایی با مفاهیم پایه
  3. شروع کار با کانتینرها (قسمت سوم) – نصب داکر بر روی CentOS
  4. شروع کار با کانتینر ها (قسمت چهارم) – نصب داکر بر روی Windows Server 2016
  5. شروع کار با کانتینر ها (قسمت پنجم) – نصب داکر بر روی Windows 10
  6. شروع  کار با کانتینر ها (قسمت هفتم) – مدیریت کانتینر ها
  7. شروع کار با کانتینر ها (قسمت هشتم) – مدیریت ایمیج ها
  8. شروع کار با کانتینر ها (قسمت نهم) – ذخیره داده ها با استفاده از Volume ها